Forrás: Sárszentágota a XX. században c. kiadvány, 1998. A cikket írta: Fekete József


   A LABDARÚGÁS TÖRTÉNETE


   A Sárszentágota községben megalakult labdarúgó-sportklubnak, mint civil szerveződésnek jelentős szerepe volt a falu társadalmi életében. Vonzotta a fiatalságot és az érdeklődőket.

   1931-től rúgták a labdát a falu melletti réten, de csak 1936. május 1-jén történt meg a hivatalos bejegyzés "SAC" néven.

   Az alapítás kezdeményezője - több lelkes ágotai mellett - idős Vinklár Ignác kiskereskedő volt. A kezdeti időszaktól pártoló tagok is szerepeltek a támogatók között. Néhány név a sportolók és egyesületi tagok sorából: ifj. Vinklár Ignác, Vinklár József, ifj. Auer Ferenc, Fejes Sándor, Fogarasi István, Jékli Imre, Jékli József, Láposi Gyula, László István, Molnár János, Nagy György, Nagy József, Polányi Pál, Salamon Lajos, Singer László.

   A fent említett időszakban különböző barátságos mérkőzéseket játszottak, illetve 1944-ig - váltakozó sikerrel - bajnokságokon vettek részt. A fenntartási költségeket idős Vinklár Ignác kiskereskedő biztosította. Fia, Ignác vezette a hivatalos okmányok adminisztrációját, bátyja, József segítségével látta el a szervezéssel összefüggő feladatokat.

   A felszerelések sokszor igen hiányosak voltak, de a lelkesedés annál nagyobbnak bizonyult. A faluvégi réten kialakított labdarúgópályán zajlottak - igen egyszerű körülmények között - a mérkőzések, ennek bizonysága, hogy a kapukon háló sem volt. A mérkőzésekre történő utaztatás lovas kocsival történt, amely sokszor egy egész napot is igénybe vett. Ennek a korszaknak a ránk zúduló háború vetett véget.

   1946-ig a sportélet szünetelt. 1947-ben "Erdészet" néven az erdőgazdaság keretében megalakult a labdarúgó-szakosztály. A helyi gazdaság vezetője, Kotyó Márton irányította a labdarúgást. Az 1950-es évek elején működött igen sikeresen a futballcsapat.

   A teljesség igénye nélkül kívánom megemlíteni ezen időszaknak ismertebb játékosait. Az élmények mellett az emlékek elhalványultak, éppen ezért nehéz teljességre törekedni. A felsorolás inkább gondolatébresztő, hiszen abban a korszakban is gyakran cserélődtek a játékosok. Ez jellemző a továbbiakban felsorolt játékosokra is. 1946 tavaszától újra rúgták a labdát a falu melletti réten: Fogarasi István, Huszár István, Kalmár György, Sebestyén János, Kalapács Mihály, Kalapács József és még sokan mások.

   Az erdészet és a község színeiben is több játékos maradandó emlékeket hagyott hátra játékával az utókor számára: László János, Németh István, Bőhm Ferenc, Kopec Ferenc, Jékli János, Tabi Elemér, Tréer János, Kiss István, Molnár Lajos, Imberger István, Kalapács József, Baranyák Imre, Kalmár György, Kalmár Ferenc. Tovább folytatható a sor László Pál, Kiss Imre, Erdélyi Mihály nevével. Ennek a korszaknak volt a játékosa még Virág János, Molnár József és még többen a bőrlabda "szerelmesei" közül.

   Tulajdonképpen az erdészeti üzemegység megszűnte után a fentiek közül és a hozzájuk csatlakozókból verbuválódott újjá a községi labdarúgócsapat. Erre az időszakra is az a jellemző, hogy hiányzott az öltöző, a megfelelő felszerelés. A mérkőzésekre való szállítást is nehézkesen lehetett megoldani (lovas kocsival, kerékpárral).

   1956 után közel két évig szünetelt a sportélet községünkben. 1958 tavaszán Bajkán Lajos általános iskolai igazgató kezdeményezésére újjáalakult a labdarúgócsapat. Az újjáalakult egyesület tisztviselői az alábbiak lettek:
    Elnök: Bajkán Lajos.
    Titkár: Braun László.
    Vezetőségi tagok: idős Sashalmi György, Fekete József, Szebeni István, ifj. Kalmár György, Kalapács József.

   Megkezdődött Sárbogárd körzetében a bajnokság, felnőtt és ifjúsági szinten egyaránt. Benevezték az újonnan alakult csapatot. A más településen játszó sárszentágotai fiatalok is visszatértek a községi labdarúgócsapathoz. Még mindig az öltöző és az utaztatás megoldatlan volta okozott gondot. Az utazást nagyon sok esetben összeadott pénzekből oldották meg. Voltak olyan esetek is, amikor kerékpárral mentek távoli településekre a játékosok lejátszani a bajnoki mérkőzést (pl. Alsószentivánra).

   1959-ben megalakult a termelőszövetkezet, majd 1962-től a sportegyesület is a "Március 15. S.E." néven működött. Az utazási költségeken kívül nagyobbrészt a működés anyagi terheihez is hozzájárult a termelőszövetkezet.

   Ezen időszak kiemelkedő és jó teljesítményt nyújtó játékosai közül az alábbiakat említem meg: Németh József, Ekler Imre, Michl Endre, Kalmár Lajos, Gruiz János, Pásztor József, Gődér Árpád, Fazekas Ferenc, Fazekas János, Őrkényi Béla, Stéger Sándor, Horváth József, Gruiz Károly, Fekete János.

   1991-ben a helyi termelőszövetkezet gondoskodó szerepe megszűnt, azóta a sportegyesület "Sportklub Sárszentágota" néven működik. A termelőszövetkezet által működtetett időszakban hosszabb ideig sportköri elnök volt Imre Pál, majd Gál Ferenc. Közben egy, illetve fél éves időszakokban több elnök is váltotta egymást.

   Ebben az időszakban az egyesület tagjai többször szerepeltek különböző bajnoki osztályokban. Például Dunaújváros szervezésében a megyei II. osztályban, majd ennek megszűnése után a Sárbogárdi járási csoportban mérkőzött a csapat. 1984-ben újból a megyei II. osztálba jutott az együttes. Ebben az évben írta ki Dunaújváros az "Izó Cukor Kupa" mérkőzéseket, melynek fináléjában több felsőbb osztályban szereplő együttest előzött meg eredményével Sárszentágota.

   A Magyar Népköztársasági Kupa keretében bejutott a csapat az országos 120-as mezőnybe, ahol a nemzetközileg elismert és válogatott játékosokat felvonultató Tatabányai Bányász NB I-es csapatot kapta ellenfeléül az együttes.

   1984. augusztus 28-án 16 órakor került sor a mérkőzésre, amely a Tatabányai Bányász győzelmével ért véget. Az 1500 néző előtt lejátszott összecsapás - itthon Sárszentágotán - valóságos népünnepély volt. A mérkőzés irányítója Fekete Miklós nemzetközileg elismert játékvezető volt. Meg kell említeni, a vendég Tatabányának akkor Bacsó István volt az edzője. Ebben az NB I-es csapatban az alábbi neves játékosok szerepeltek: Dombai Csaba, Barabás István, Szabó György, Plotár Gyula, Szalma László, Kiprich József.

   Ágotai részről játszott a mérkőzésen Grigóliát Sándor, Magyar Ferenc, Németh Zoltán, Jádi Ferenc, Pákolicz Árpád, Orovecz János, Kálmán Gyula, Muck László, Fánczi György, Szabó János, Tóth István, Grigóliát Zoltán, Márta Ferenc, Dula András. A csapat edzőjének tisztségét Fekete József töltötte be.

   1964-ben a helyi közigazgatás és a termelőszövetkezet, mint fenntartó szervezet egy megfelelő területet biztosított sportpálya és öltöző létesítésére. Mivel magánszemélyek birtokait is érintette a sportpálya területe, a tulajdonjogi kérdéseket a Sárbogárdi Járási Földhivatalban az érintettek beleegyezésével megnyugtatóan rendezték. Az öltözőt a hajdan volt községi tanács - sok-sok társadalmi munkával - építtette fel. Ugyancsak társadalmi munka keretében készült az a kút, amely az öltöző vízellátását biztosította. 1996-ban készült el a három helyiségből álló, hideg-meleg vízzel ellátott fürdő. A pálya körül kialakított világítás az esti mérkőzések lebonyolítását teszi lehetővé. Folyamatban van egy több funkciót betöltő kispálya kialakítása kézilabda-, kosárlabda-, teniszmérkőzések lebonyolítására. Új szakosztályok indításával bővítjük a sportolási lehetőséget. A kispálya is kapott világítást. Az évek óta elhanyagolt öltöző egy határozott terv alapján - a kor követelményeinek megfelelően - felújításra kerül.

   Az utóbbi időszakban lezajlott fejlesztés, támogatás, a jelenlegi polgármesternek, Baranyák Istvánnak az érdeme, aki minden időszakban az önkormányzati képviselő-testület előtt képviselte a sportegyesületünket. Munkánkkal és tevékenységünkkkel továbbra is biztosítni kívánjuk a település fiataljai számára a sportolási lehetőséget, annak tudatosítását, hogy a rendszeres sportolás az egészséges életmód szerves része.

   A labdarúgócsapat sikereit segíti Novák György pályagondnok áldozatos munkája. Bauer Mária több évtized óta tisztítja, mossa, gondozza a csapat felszereléseit. Sok-sok társadalmi munkája mellett vállalta ezt a nehéz feladatot is. Hálás köszönet illeti meg.

    A helyi vezetőség összetétele 1997-ben:
    Sportelnök: Fekete József.
    Gazdaságvezető: ifj. Cs. Tóth István.
    Szakosztályvezető: Pákolicz Árpád.
    Edzők: Fazekas János, Fazekas Ferenc.
    Elnökségi tagok: Balatonyi Jenő, Juhász István.

Felhasznált irodalom, visszaemlékezések

   A sportegyesület iratai.
   Ifj. Vinklár Ignác visszaemlékező leírása.
   Fejes Sándor, Jékli Imre, László Pál, Németh István, Fazekas János, Pákolicz Árpád visszaemlékezései.










Forrás: Bogárd és Vidéke hetilap 2007. november 8.-i kiadása. A cikket írta: László Tibor, a sportklub elnöke


   SPORTÉLET SÁRSZENTÁGOTÁN


   A Sárszentágota községben megalakult labdarúgó-sportklubnak, mint civil szerveződésnek jelentős szerepe volt a falu társadalmi életében. Vonzotta a fiatalságot és az érdeklődőket.

   A Sárszentágotai Sportklub a jelenlegi vezetőségével és tagságával 2005. október 9-én alakult meg. A fenti időponttól kezdve megújult a sportöltöző, amely a mai kor minden igényét kielégíti; társadalmi munka keretében elkészült egy füves kispálya, amely gyakorlópályaként használható; továbbá elkészült a kapuk mögé a labdafogó háló.

   Ezen túlmenően átdolgozásra került az alapszabály, illetve 2006 májusától közhasznú szervezet lett a sportklub. A klubon belül működik a - szinte minden településen lévő, hagyományos - focicsapat. A felnőtt férficsapat a megyei III. osztályának déli csoportjában szerepel.

   A csapatnak 2006 augusztusa óta új edzője van. A fiúk jó szereplése miatt a hazai nézők száma folyamatosan bővül. Működik továbbá a klubon belül egy női focicsapat is, akik a 2006. és a 2007. évi megyei bajnokságban is részt vettek. Az önkormányzat egy garnitúra szerelés vásárlásával támogatta a 2006. évben a női focicsapatot. A lányok eredményei egyre jobbak, mely köszönhető a 2007. augusztus óta velük foglalkozó új edzőnek.

   A sportklub szervezi és támogatja a helyi sportéletet, ezen belül az utánpótlás nevelését. A 7, 9 és 11 éveseket a Fejér Megyei Labdarúgó Szövetség támogatásával oktatják, mérkőzésekre szállítják.

   A sportklub és a helyi önkormányzat között a kapcsolat példaértékű. Az önkormányzat 1.200.000Ft-al támogatta az idei évben a klubot, melyet kiegészítenek a rendezvények megtartásából befolyó saját bevétellel. Az önkormányzat a fentieken túl teljes mértékben átvállalja a sportöltöző fenntartásának költségeit.

   Az elmúlt és idei évben is nyújtott be pályázatot a Sportklub a Nemzeti Civil Alap pályázataira, melyen az előző évben 100 ezer Ft folyt be a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásából.

   A Sárszentágotai Sportklub 2008-ban ünnepli fennállásának 50. évfordulóját.










Forrás: Sárvíz Tükör 2009. október-i kiadása. A cikket írta: László Tibor, a sportklub elnöke


   AZ ÁGOTAI SPORTKLUB ÉLETÉBŐL


   A Sportklub vezetését e sorok írója 2005. október 9.-én vette át. A legfőbb célkitűzésem volt a feltételrendszer biztosítása a sportoló csoportok számára, azonkívül a minőségi sport javítása, eredmények felmutatása.

   Jó kapcsolatot alakítottam ki a fenntartó tulajdonos önkormányzattal. Támogatásukat azóta is élvezzük, hiszen a falu apraja-nagyja sportkedvelő ember.

   A feltételrendszert a régi alapokra helyeztük. Fokozatosan felújítottuk a sporttelepünket. A korszerű teniszpálya mellett felépült az új sportöltöző és szertár, mely meggyőződésem szerint a XXI. század követelményeinek megfelel. Felújítottuk a labdarúgó pályát, beépítettük a locsolórendszert, mely segíti a jó minőségi terep fenntartását a mérkőzésekhez.

   Az érdeklődők számára biztosítottuk a korszerű, új padok elhelyezését, amely a mérkőzéseken szinte valamennyi alkalommal megtelik. De bőven vannak olyanok, akik állva figyelik nagy izgalommal a mérkőzések eseményeit. A nagypálya mögött kialakítottunk egy kispályát, ahol a felnövekvő nemzedék készülhet a felnőttkori sportversenyekre.

   Régi terve volt a községnek, hogy női labdarúgócsapatot szervezzenek. Önszerveződéssel jött létre a hölgyek klubcsapata, mely már 4 év óta szerepel a megyei bajnokságon. A női csapat vezetője Kériné Székely Éva, aki kiváló menedzseri tehetségével összefogja a lányok, asszonyok sporttevékenységét. A sport keretén belül mint civil szerveződés irányítja a sportolni szándékozók társasági életét, egyik fő szervezője a sportbáloknak.

   A férfi csapat kiválóan landolt az utóbbi időben. Jelenleg listavezetők a III. osztály déli csoportjában. A meccsek után barátian megbeszélik a mérkőzések eseményeit, valaki a csapatból vagy a támogatók közül egy-egy pörkölt lakomával lepi meg a csapat tagjait.

   Az új körülmények között a vendégcsapatokat kulturáltan tudjuk fogadni, külön helyiség áll rendelkezésére a játékvezetőnek, legutóbb a budapesti Honvéd tulajdonosa - George Hemingway - volt a játékvezető.

   Tisztelettel köszönjük az önkormányzat polgármesterének, testületének támogatását, mely nélkül a sportéletet nem tudnánk ilyen magas színvonalon működtetni. Külön köszönjük Csalovszkiné Mezei Zsuzsanna jegyző asszonynak a sok-sok segítséget az adminisztrációs feladatok elvégzésében és a sikeres pályázatok megírásában, elszámolásában.

   Mivel az utóbbi évtizedekben nagyon sok volt ágotainak és itt élő embernek köze volt a labdarúgócsapathoz, aktívan játszott, jelenleg is érdeklődnek a klubéletünk eredményeiről, eseményeiről, ezért indítottunk honlapot:
a www.sarszentagotask.atw.hu weboldalon, amelyet az érdeklődők tájékoztatására folyamatosan feltöltünk friss hírekkel.

László Tibor
a Sportklub elnöke
 
    
     [Vissza az előző oldalra]        [Vissza a lap tetejére]
 
© 2009 Sárszentágotai SK. Minden jog fenntartva! Az oldalt szerkeszti: KZs